psikoteknik evden eve nakliyat örgü teli k belgesi
Avaleht Erimärgistatud kütuse aktsiisimäära langetamine
Erimärgistatud kütuse aktsiisimäära langetamine PDF Prindi Saada link

Keskerakonna eesmärk on taastada 2009. aastal kehtinud erimärgistatud kütuse aktsiisimäär 1056 krooni 1000 liitri kohta. Aktsiiside järsu tõstmise tõttu on oluliselt suurenenud kütuse salaturg.

26. jaanuaril 2009.a. võttis Riigikogu vastu alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse, millega tõsteti oluliselt aktsiisimäärasid.

Seejuures tõsteti ka erimärgistatud kütuse aktsiisimäära 1056-lt 1736 kroonile 1000 liitri kohta alates 1. jaanuarist 2010. Euroopa Liidu alammäär erimärgistatud kütuse aktsiisimäärale on 330 krooni 1000 liitri kohta. Seega maksavad Eesti põllumehed erimärgistatud kütuse aktsiisi üle 5,2 korra rohkem kui nõuab seda Euroopa Liidu alammäär, mis vähendab oluliselt meie põllumeeste konkurentsivõimet.

Muudatusettepaneku kohaselt muudetakse alkoholi-, tubakas-, kütuse- ja elektriaktsiisi seadust. Erimärgistatud kütuse aktsiisimäär vähendab riigi tulusid, kuid antud eelnõu puhul on võimalik aktsiisi väiksemas mahus laekumist arvestada 2011. aasta riigieelarve planeerimisel, sest erimärgistatud kütuse aktsiisimäär 1056 krooni 1000 liitri kohta hakkab kehtima 2011. aasta 1. jaanuarist.  

Samas vähendab aktsiisimäära langetamine salakütuseäri tulukust ja tõstab kodumaise põllumajanduse konkurentsivõimet, mistõttu tuleb arvestada ka täiendavat tulu, mida aktsiisimäära alandamine kaasa toob.

 

EELNÕU

ALKOHOLI-, TUBAKA-, KÜTUSE- JA ELEKTRIAKTSIISI NING VEDELKÜTUSE ERIMÄRGISTUSE SEADUSE MUUTMISE SEADUS

 

§ 1. Alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduses (RT I 2007, 45, 319; RT I 2009, 59, 390) tehakse järgmine muudatus:

 

1) Paragrahvi 66 lõiget 7 muudetakse ning sõnastatakse järgnevalt:

 

“(7) Eriotstarbelise diislikütuse ja kerge kütteõli aktsiisimäär on 1056 krooni 1000 liitri eriotstarbelise diislikütuse või kerge kütteõli kohta.“

 

§ 2. Vedelkütuse erimärgistamise seaduses (RT I 1997, 73, 1201; RT I 2009, 62, 405) tehakse järgmine muudatus:

 

1) Paragrahvi 11 lõiget 2 täiendatakse punktiga 7, mis sõnastatakse järgnevalt:

 

“7) põllumajanduses kasutatavas masinas, traktoris ja liikurmasinas ka teedel liikumiseks, kui selle omanik on PRIA põllumajanduslike toetuste registris“

 

§ 3. Käesoleva seaduse paragrahvis 1 muudetava alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse § 66 lõige 7 jõustub 2011. aasta 1. jaanuaril ning paragrahvis 2 muudetava vedelkütuse erimärgistamise seadus paragrahvi 11 lõike 2 punkt 7 jõustub 2010. aasta 1. juulil.

 

Riigikogu esimees                                                                            Ene Ergma 

 

Tallinn, „…..“   „…………………………………….“ 2010.a.

 

Algataja:

K-24_laanemaa.keskerakond.eeEesti Keskerakonna fraktsioon

 

SELETUSKIRI

 ALKOHOLI-, TUBAKA-, KÜTUSE- JA ELEKTRIAKTSIISI NING VEDELKÜTUSE ERIMÄRGISTUSE SEADUSE MUUTMISE SEADUSE JUURDE

 

I Sissejuhatus ja eelnõu eesmärk

 

26. jaanuaril 2009.a. võttis Riigikogu vastu alkoholi-, tubaka-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse muutmise seaduse, millega tõsteti oluliselt aktsiisimäärasid. Seejuures tõsteti ka erimärgistatud kütuse aktsiisimäära 1056-lt 1736 kroonile 1000 liitri kohta alates 1. jaanuarist 2010. Euroopa Liidu alammäär erimärgistatud kütuse aktsiisimäärale on 330 krooni 1000 liitri kohta. Seega maksavad Eesti põllumehed erimärgistatud kütuse aktsiisi üle 5,2 korra rohkem kui nõuab seda Euroopa Liidu alammäär.

 

Vedelkütuse erimärgistamise seadus ei keela põllumajandusmasinate liikumist teedel. Vedelkütuse erimärgistamise seaduse paragrahvis 11 on erimärgistatud kütust lubatud kasutada põllumajanduses kasutatavas masinas, traktoris ja liikurmasinas, samuti põllumajanduses kasutatava traktori ja liikurmasina kasutamisel metsatöödel. Paraku jätab selline sõnastus erinevaid võimalusi kontrollorganitele seaduse tõlgendamiseks ning karistuste määramiseks, kui põllumajanduses kasutatav masin sõidab tööülesande täitmiseks teedel. Metsamaterjali vedu erinevate tootmisüksuste vahel on metsatöö paratamatu osa, kuid kehtiva seaduse alusel võivad kontrollorganid rakendada karistust, kui põllumajanduses kasutatavas masinas kasutatakse teedel liikumiseks erimärgistatud kütust.

 

Põllumajandusmasinaid kasutatakse tihti ka lumelükkamiseks kinnituisanud teedel väikestes valdades. Sellisel kiireloomulisel tööl on kütuse vahetamine paagis ebaotstarbekas ning ka kulukas. Samas võib sõltuda tee lahtilükkamise kiirusest operatiivsõidukite ligipääs abivajajale.

 

Eelnõu eesmärk on taastada 2009. aastal kehtinud erimärgistatud kütuse aktsiisimäär 1056 krooni 1000 liitri kohta ning võimaldada põllumajanduses kasutatavas masinas tarvitada erimärgistatud kütust ka teedel liikumiseks, kui masina omanik on PRIA põllumajanduslike toetuste registris.

 

Riigikogus seaduse vastuvõtmiseks on vajalik poolthäälte enamus.

 

II Eelnõu sisu ja võrdlev analüüs

 

Eelnõuga muudetakse alkoholi-, tubakas-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse paragrahvi 66 lõiget 7 ning sõnastatakse see järgnevalt:

 

“Eriotstarbelise diislikütuse ja kerge kütteõli aktsiisimäär on 1056 krooni 1000 liitri eriotstarbelise diislikütuse või kerge kütteõli kohta.“

 

Samuti täiendatakse eelnõuga vedelkütuse erimärgistamise seaduse paragrahvi 11 lõiget 2 punktiga 7, mis sõnastatakse järgnevalt:

 

“põllumajanduses kasutatavas masinas, traktoris ja liikurmasinas ka teedel liikumiseks, kui selle omanik on PRIA põllumajanduslike toetuste registris“

 

III Eelnõu terminoloogia ja vastavus Euroopa Liidu õigusele

 

Eelnõus ei esine õigusaktides varem kasutamata termineid. Eelnõus sisalduvad muudatused vastavad Eesti Vabariigi põhiseadusele ja Euroopa Liidu õigusele.

 

IV Seaduse mõjud ja rakendamiseks vajalikud kulutused

 

Erimärgistatud kütuse aktsiisimäär vähendab riigi tulusid, kuid antud eelnõu puhul on võimalik aktsiisi väiksemas mahus laekumist arvestada 2011. aasta riigieelarve planeerimisel, sest erimärgistatud kütuse aktsiisimäär 1056 krooni 1000 liitri kohta hakkab kehtima 2011. aasta 1. jaanuarist. Samas vähendab aktsiisimäära langetamine salakütuseäri tulukust ja tõstab kodumaise põllumajanduse konkurentsivõimet, mistõttu tuleb arvestada ka täiendavat tulu, mida aktsiisimäära alandamine kaasa toob.

 

V Seaduse jõustumine

 

Eelnõu näeb ette, et paragrahvis 1 muudetava Alkoholi-, tubakas-, kütuse- ja elektriaktsiisi seaduse § 66 lõige 7 jõustub 2011. aasta 1. jaanuaril ning paragrahvis 2 muudetava vedelkütuse erimärgistamise seadus paragrahvi 11 lõike 2 punkt 7 jõustub 2010. aasta 1. juulil.

 

Algataja:

K-24_laanemaa.keskerakond.eeEesti Keskerakonna fraktsioon

 

8. veebruar 2010.a.

 

 

Lisa kommentaar


Turvakood
Uuenda

tule-meiega-karilaid

err-uudised-175

Alternatiivmeedia

 

alternatiivmeedia_laanemaa.keskerakond.ee

 

Edgar Savisaare blogi

 

facebook

 

twitter

 

 

Toeta-erakonda
Loe Kesknädalat

 

keskerakond_www.keskerakond.ee

 

Rahvarinde_logo_www.rahvarinne.ee

 

Edgar-Savisaare-blogi

 

keskerakonna-noortekogu

 

 tallinna-tv

nommeraadio 

pealinn

 

Küsitlus

Milline Reformierakonna ja IRLi otsus on sinu elatustaset enim langetanud ?
 

Twitter

Logi sisse

Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Filename cannot be empty in /data03/virt14041/domeenid/www.keskerakond.ee/laanemaa/index.php on line 89