psikoteknik evden eve nakliyat örgü teli k belgesi
Avaleht Jaanus Karilaiu artiklid Meie ei heieta, me teemegi ära
Meie ei heieta, me teemegi ära PDF Prindi
Kirjutas Jaanus Karilaid   
Esmaspäev, 09 September 2013 18:39

Keskerakond www.rahvarinne.ee-5Laupäevases Lääne Elus kritiseeris IRLi Haapsalu volikogu kandidaat Heino Tamm keskerakondlase Jaanus Karilaiu soovi rajada linna Ants Laikmaa paviljon. Karilaid vastab. Loomulikult võtab ja on võtnud praegune linnavolikogu koosseis paljude oma otsustega rahalisi kohustusi, mis kanduvad ka järgmistele koosseisudele.

 

Kui keskfraktsioon esitas sünnitoetust kahekordistava eelnõu, siis tuli ka IRLilt palju kriitikat. Haapsalu volikogus hääletusel ei saanud ma oma üllatuseks sellele otsusele IRLi ega SDE toetust. Me ei jäänud kinni riikliku perepoliitika heietustesse, me tegime lihtsalt ära. Lapsevanemad on hiljem aga ainult tänanud — süüdistused populismis jäid ainult poliitiliste oponentide kanda.

Matusetoetuse kehtestasime volikogus senise 0 asemele 100 eurot. Volikogu opositsioon vaatas ka sellele hapu pilguga, aga eakad on hiljem ainult tunnustanud. Me ei kukkunud heietustesse, et rahandusministeeriumi juhtimisel võeti see toetus 2009. aastal üldse ära ja lubati majanduse taastudes tagasi anda. Valitsus pole oma lubadust täitnud, meie aga tegime ära.


Summa ei sõltu liidetavate järjekorrast

Nüüd, mil me oleme muinsuskaitsespetsialisti Tõnis Paduga andnud üle otsuse eelnõu, taastamaks Ants Laikmaa mälestuseks imekaunist Krahviaia pargipaviljoni De la Gardie lossi vastas, leidub ikka keegi, kes hakkab otsima õiguslikke tõkkeid, looma Haapsalu suurmeeste edetabeleid ja „õiget” järjekorda. Neli aastat on vaikust ja kaks kuud enne valimisi tuleb terve plejaad „õpetlasi”. Positiivse emotsiooni andis aga Andres Ammas, kellega jäime pärast viimast volikogu istungit vestlema. Ammas lubas pargipaviljoni taastamist toetada juhul, kui ta saab kinnituse, et me ei unusta Ferdinand Johann Wiedemanni mälestust ehitistega jäädvustamast.

Just Tõnis Padu, kes on meie linna kõndiv entsüklopeedia, ja Andres Ammas, kes oli viimase nelja aasta kõige terasem opositsionäär, andsid mulle usku, et ajame õiget asja. Me teeme ka selle koos ära!

Ministeeriumid, maavalitsused ja omavalitsused on paljusõnalisi arengukavu täis, need seisavad riiulitel ja ootavad lõpmatuid täiendusi. Vaadake, kui palju läheb meil ühist maakondlikku energiat, et viia Haapsalu–Tallinna raudteeühenduse taastamise lõik majandusministeeriumi transpordiarengukavva. Selle ajaga oleks raudteeühendus pidanud juba töötama!

Lõputu arengukavadega tegelemine ja poliitiline otsustamatus ongi meie poliitika üks peamisi probleeme. Siim Kiisler tegeleb tõmbekeskuste mudeliga ilma, et tal oleks kõrvale pakkuda läbi analüüsitud rahastamismudelit või programmi. Ilma selleta on see tegevus ajaraiskamine, sest keskvalitsus rehkendab raha ikka enda kasuks ja kohaliku omavalitsuse kahjuks. Aastaid tagasi liikus maksurahast 25% kohalikule tasandile, nüüd on poliitilised nöörid veelgi lühemaks tõmmatud. Selle pildi eest ei vastuta ju keegi!


Mis on siis pildil tegelikult valesti?

Kui me tahame saabuvate valimiste eel üksteisega ausad olla, siis vaadakem ka tõele näkku. Haapsalut tõrjutakse Eestis ääremaakeskuseks, provintsilinnaks. Stenbocki maja tahab meid, kes me oleme ära lõigatud maalt ja merelt, riigirahastuse näljapajukil tiksutada arengukava taktis tasapisi kõrvaliseks kolkaks. Kui me nüüd ei astu võitlusse välise, riikliku provintsistamise, ja sisemise, hingelise provintsluse vastu, võib homme juba hilja olla. Ainult sellepärast on tarvis võidelda Haapsalu raudtee taastuse eest, ehkki paljud on Haapsalu võimalikule — veel võimalikule! — taassünnile käega löönud ja kolklusega leppinud kui paratamatusega.

Ainult sellepärast peame püüdma võrgustikus „Euroopa kultuurilinnad Eestis” taasluua Haapsalule majanduslikult nii perspektiivika „keiserliku kuurordi” maine. See on võimalik vaid raudteeühenduse taastamisega. Ainult sellepärast peame rõhutama, et oleme seotud Eesti kultuuri kesksete kandvate nimedega — Ferdinand Johann Wiedemanniga, Ernst Ennoga, Cyrillus Kreegiga, Ants Laikmaaga…

Selle missiooni suurimaks takistuseks saavad provintslikud linnajuhid, kolkluse mentaliteedi soojendajad ja levitajad. 20. oktoobril on valimised. Järgmise volikogu ajalooline missioon on ääremaastumise protsess ringi pöörata. Selle ülesande ulatab praegune volikogu tulevasele. Koos vastutusega, mis on meil ühine.

Pildil on aga valesti see, et IRLi kohalikud poliitikud laulavad vaikimisi hosiannat nende erakonna käes olevatele majandusministrile ja regionaalministrile — võtmata peast silmaklappe ja ilma neid portfelle sisuga täitmata ei saavuta me hüppelist arengut üheski kaardistatud tõmbekeskuses. Aga me ju tahame, et Haapsalus oleks jälle vähemalt 12 000 linnakodanikku.

See tõestaks linna elujõudu! Jah, sisuline ja kiireim lahendus peitub Stenbocki majas valitsuse vahetusega. Poliitika ja mõtteviis peab seal kardinaalselt muutuma. Seni hoiame aga Haapsalut heades kätes, et siis kui õige aeg, saab siin teha ka suuremaid tegusid.

 

Lisa kommentaar


Turvakood
Uuenda

tule-meiega-karilaid

err-uudised-175

Alternatiivmeedia

 

alternatiivmeedia_laanemaa.keskerakond.ee

 

Edgar Savisaare blogi

 

facebook

 

twitter

 

 

Toeta-erakonda
Loe Kesknädalat

 

keskerakond_www.keskerakond.ee

 

Rahvarinde_logo_www.rahvarinne.ee

 

Edgar-Savisaare-blogi

 

keskerakonna-noortekogu

 

 tallinna-tv

nommeraadio 

pealinn

 

Küsitlus

Milline Reformierakonna ja IRLi otsus on sinu elatustaset enim langetanud ?
 

Twitter

Logi sisse

Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Filename cannot be empty in /data03/virt14041/domeenid/www.keskerakond.ee/laanemaa/index.php on line 89