psikoteknik evden eve nakliyat örgü teli k belgesi
Avaleht Jaanus Karilaiu artiklid Haapsalu linnajuhid tahavad Tallinna eeskujul bussisõidu kõigile priiks teha
Haapsalu linnajuhid tahavad Tallinna eeskujul bussisõidu kõigile priiks teha PDF Prindi
Kirjutas Jaanus Karilaid   
Teisipäev, 10 September 2013 21:20

Keskerakond www.rahvarinne.ee-9Eelmisel nädalal saatsid Haapsalu linna ja Ridala valla juhid Lääne maavanemale ettepaneku minna priile sõidule üle bussiliinidel, millest kaks sõidavad linnast välja Ridala valda.

«Selle ettepaneku tembeldamine valimiskampaaniaks pole õige, sest see on ühine mõte – Ridala vallavanem Toomas Schmidt kuulub IRL-i, valla volikogu esimees Toomas Vallimäe on parteitu ja Haapsalu linnapea Urmas Sukles on reformierakondlane,» rääkis keskerakondlasest linnavolikogu esimees Jaanus Karilaid. «Keskerakond toetab kogu Eesti linnades ja valdades prii ühistranspordi rakendamist, ning loomulikult oleme selle poolt ka Haapsalus.

Mida laiemalt ja kiiremini selline mõtteviis Eestis levib, seda parem. Tegelikult astume me Tallinnast isegi sammu edasi ja prii sõidu saavad elukohast olenemata kõik inimesed, sest nii hoiame kokku piletite tootmise ja nende kontrollimise arvelt.»

Praegu saavad Haapsalus tasuta sõita pensionärid ja Ridalas kooliõpilased, mis läheb omavalitsustele maksma vastavalt 63 000 ja 23 000 eurot. «Kõigi teiste reisijate piletitelt teenib riik umbes 60 000 eurot, mille olemegi koos valmis riigile kinni maksma,» selgitas Karilaid.

Kuna ükski poliitiline jõud tasuta ühistranspordi vastu ei ole, siis võib arvata, et plaanist saab peagi asja.

Haapsalu vajab raudteed nagu õhku

Palju keerulisemad on lood aga rongiühenduse taastamisega Haapsalu ja Tallinna vahel, sest ainuüksi läänemaalaste tahtest siin ei piisa. «Praegu lõpeb raudtee ära Riisiperes, keset soid ja rabasid, see on täiesti absurdne,» tõdes Karilaid. «Taastada oleks vaja 51 km raudteed, mis läheks maksma umbes 35 miljonit eurot. Arvestades seda, kui palju Juhan Partsi juhitud majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on raha raisanud, oleks see raudtee võinud juba ammu tehtud olla. Parts aga on andnud mõista, et Läänemaal on liiga vähe valijaid...»

Taastatud raudtee peaks võimaldama Haapsalu ja Tallinna vahemaa läbimist umbes tunniga. Kogemused näitavad, et taoline vahemaa ei takista näiteks Rapla inimesi Tallinnas või põlvalasi Tartus tööl käimast. «Kindlasti aitaks kiire rongiühendus koos Tallinnas tööl käimise võimalusega inimesi Haapsalus hoida, sest meil on ju ilus ja turvaline linn, kus on hea elada,» kiitis Karilaid.

Koalitsiooni koostöö toimib tulemuslikult

Praegu elab Haapsalus umbes 11 000 inimest, kümne aasta jooksul on kadu kokku üle 1300 inimese. «Päris viimastel aastatel on linnast lahkunud 70-80 maksumaksjat aastas. Rahvastiku vähenemine on peale Tallinna kõigi linnade ja valdade probleem, sest kohalike omavalitsuste ressurssidest ei piisa, et luua tasuvaid töökohti ja hoida inimesi oma kodukohas,» rääkis Karilaid, kelle sõnul on Eesti häda olematu regionaalpoliitika. «Regionaalminister tegeleb tõmbekeskuste kaardile joonistamisega ja tõmbab uute valdade piire, kuid pole mingeid plaane, kuidas uusi liidetud omavalitsusi rahastama, ressursse läbimõeldult kasutama hakatakse.»

Haapsalu on üks väheseid Eesti omavalitsusi, kus edukalt toimib Keskerakonna ja Reformierakonna koostöö: «Meie tänasele partnerile pole midagi ette heita, kõigist kokkulepetest peetakse kinni, mida on lubatud, seda ka tehakse, mitte ei nihverdata nagu meie eelmine koalitsioonikaaslane IRL, kes oli salakaval partner.»

«Kas praegune Keskerakonna ja Reformierakonna koalitsioon võiks jätkata ka pärast eelolevaid valimisi? Olen seda öelnud meie partneritele ja ütlen ka nüüd, et ootame ikka valimistulemused ära,» lausus Karilaid. «Ma ei pea sugugi võimatuks, et saame Haapsalus volikogu 21 kohast 11 ehk absoluutse enamuse. Meil on väga tugev valimisnimekiri eesotsas linnapeakandidaadi Peeter Vikmaniga, kelle kohta praegune linnapea Urmas Sukles on öelnud, et ta on kõige tugevam abilinnapea, kes kunagi Haapsalus olnud. Pastor Vikman on olnud õpetaja, ettevõtja ehk ta tunneb linna elu väga mitme kandi pealt. Kui varem oli Haapsalu Reformierakonna kindel kants, siis viimase viie-kuue aastaga on Keskerakonna populaarsus selgelt kasvanud ja meie valimisvõit pole sugugi välistatud.»

Karilaid ütles end uskuvat, et valijaid mõjutab uutest lubadustest rohkem see, mis on Keskerakonna eestvedamisel juba ära tehtud. «Tõstsime sünnitoetuse kahekordseks, nüüd on see Haapsalus 400 eurot,» ütles linnavolikogu esimees. «2009. aastal võttis valitsus üle Eesti matusetoetuse ära, meie Haapsalus leidsime võimaluse sajaeuroseks toetuseks. Samuti saime valmis linna uue leinamaja.»

Rekonstrueeritud on de la Gardie loss, kus tegutseb vanurite hooldekodu. «See pole mõeldud vaid Haapsalu või Läänemaa elanikele, hooldekodu töötab hinnakirja alusel ja sinna võivad tulla elatanud inimesed üle Eesti,» selgitas Karilaid.

Wiedemanni kool ärkas uuele elule

Väga edukalt tegutseb Haapsalus munitsipaalettevõte Linnamajanduse AS. «See tegeleb elamuhoolduse, haljastuse ja tänavavalgustusega, ning väga edukalt. Sellel on põhimõtteline tähendus, sest oleme teistele eeskujuks, et linnamajandusega tegelev ettevõte võib olla edukas ka munitsipaalomandis ning seda ei ole vaja tingimata erastada, nagu on korduvalt soovinud Reformierakond ja IRL. Keskerakond on sellele erastamisele käe ette pannud ning elu on tõestanud, et see oli õige otsus,» rääkis Karilaid.

Linna hariduselus tõstis Karilaid esile kahe gümnaasiumi ühendamist: «Siin tegime koostööd riigiga ja 1. septembril alustas uut õppeaastat riigigümnaasium – Läänemaa Ühisgümnaasium. Kool töötab vana Wiedemanni gümnaasiumi hoones, mis on põhjalikult renoveeritud ning igati tänapäeva nõuetele vastav. Kooli uuendamine läks maksma kolm miljonit eurot ja ainult oma rahakoti peal oleks see linnale üle jõu käinud. Muidugi tekitas riigigümnaasiumi loomine pingeid – keda vanade koolide õpetajatest koondada, keda tööle võtta –, kuid nüüd kool töötab ja see on põhiline.»

Haapsalu saab uue valgustuse ja korras mänguväljakud


Eeloleva nelja aasta üks suuremaid töid on Haapsalu tänavavalgustuse põhjalik uuendamine, aga ka algkooli ja mänguväljakute kordategemine.

«See on väga moodne projekt, Haapsalu saab lähiaastate jooksul täiesti uue, LED lampidega tänavavalgustuse. Raha selleks on juba eraldatud, alanud on projekti rakendamine,» rääkis linnavolikogu esimees Jaanus Karilaid.

Linna tänavavalgustuse uuendamine läheb maksma umbes kolm miljoni eurot, millest lõviosa kulub 2043 valgusti väljavahetamiseks. Haapsalu omaosalus on 10 protsenti, 90 protsenti projekti maksumusest rahastab keskkonnainvesteeringute keskuse kaudu Austria.

Moodne ja säästlik tänavavalgustussüsteem peaks kokku hoidma 50 000 eurot aastas.

Lisaks on kavas renoveerida algkool ja korrastada laste mänguväljakud. Eelmisel nädalal avati Haapsalus uus innovatsioonikeskus. «See on mõeldud noortele ettevõtlikele inimestele, IT- ja programmeerimishuvilistele. Oma koha leiavad keskuses õpilasfirmad, mis on Haapsalus väga edukad, seda ka rahvusvaheliselt, näiteks Viini messil,» rääkis Karilaid.

 

Lisa kommentaar


Turvakood
Uuenda

tule-meiega-karilaid

err-uudised-175

Alternatiivmeedia

 

alternatiivmeedia_laanemaa.keskerakond.ee

 

Edgar Savisaare blogi

 

facebook

 

twitter

 

 

Toeta-erakonda
Loe Kesknädalat

 

keskerakond_www.keskerakond.ee

 

Rahvarinde_logo_www.rahvarinne.ee

 

Edgar-Savisaare-blogi

 

keskerakonna-noortekogu

 

 tallinna-tv

nommeraadio 

pealinn

 

Küsitlus

Milline Reformierakonna ja IRLi otsus on sinu elatustaset enim langetanud ?
 

Twitter

Logi sisse

Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Filename cannot be empty in /data03/virt14041/domeenid/www.keskerakond.ee/laanemaa/index.php on line 89