psikoteknik evden eve nakliyat örgü teli k belgesi
Avaleht Jaanus Karilaiu artiklid Pankadele päitsed pähe
Pankadele päitsed pähe PDF Prindi
Kirjutas Jaanus Karilaid   
Esmaspäev, 28 Aprill 2014 20:58
 

Keskerakond www.rahvarinne.ee-8Meie ühiskonna probleem pole mitte tööpuudus, vaid rikkuse ebaõiglane jaotus. Eesti ühiskonna suurim õnn on siiani olnud see, et meil on Kuressaare ja Haapsalus veel piisavalt palju inimesi, kes armastavad tammsaarelikult oma erialast kutsumust.

Meie lapsed on nädalas ligi 4-5 tundi treeneri või vanemtreeneri, vähestel ka meistertreeneri käe ja pilgu alla. Rahandusministeerimi juhtimisel ja Riigikogu vastutamisel maksame me nendele inimeste arvelduskontodele 400 kuni 650 eurot. Nii hindame ka logopeede, sotsiaaltöötajaid, sotsiaalpedagooge. Lasteaiaõpetajast vanempedagoogi arvele laekub samuti iga kuu ca 650 eurot, pedagoog-metoodikul võib see olla 700 eurot. Enamus on neist kõrgharidusega, paljud ka mitmekordse kraadiga.

 

 

Enamus neist on sealjuures naised! Aga palka tuleb maksta ka abikokkadele, abitöölistele, koristajatele, remonditöölistele, muusikariistade häälestajatele, abiõpetajatele, huvijuhtidele, kokkadele, koorijuhtidele, klaverisaatjatele jne. Ja nende töötasu, mis laekub nende arvelduskontole on loomulikult veelgi väiksem. Me pidime ju olema Euroopa imelaps! Miks ei kajastu see edu tööinimeste töötasus ja selle väärtustamises. 

 

Vastasel juhul on Eesti edulugu ainult propaganda.

 

 

Edu õiglasem juhtimine

Kommertspangad teenisid Eestis eelmine aasta ca 440 miljonit eurot puhaskasumit. See on ligi 7 miljardit Eesti krooni aastas. Nii hästi on raha tekkinud kommertspankadele aastast aastasse. Meie kõigi abiga. Osutatavad teenused on kallimad kui põhjala riikides, iga liigutus mida pangas teeme maksab, keegi ei saa enam panku vältida. Kaardid on kohustuslikud, töötasu saab välja võtta ainult kommertspanga vahendusel. Isegi pensionärid on pankadele tulus kasumiallikas.

 

Juba 2010 pidi tollane peaminister Ansip riigikogu ees põhjendama pankade teenustasude kõrgust ja liigkasumi maksustamist. Debatt aga millegipärast summutati. 

 

Midagi pole ka muutunud - me kõik panustame pankade edukusse ja on täiesti loomulik, et ootame pankade suuremat panust ühiskonna heaolusse. Kui pankade ülikasumitest eraldada riigikassasse 26% tekkepõhiselt iga aasta, siis jääb neil ikka veel puhaskasumit üle 300 miljoni euro. 

 

Pangaomanike tegelik heaolu ei vähene sellise maksustamisega, aga riigikassa lisandlaekumisega saab oma inimeste tarbeks ära lahendada elementaarprobleeme. Eelnimetatud palgagruppide sissetuleku tõus peab olema vähemalt 20%, see turgutab meie seismajäävat majandust ja annab lisahoogu ka erasektori palgatõusule.

 

Teenused peavad olema kättesaadavamad

Lastetoetuse tõus 19 eurolt 55 eurole on igati positiivne ja vajalik, selle tõusu mõju pisendab aga hinnatõus, ostujõu langus ja teenuste kallinemine.

Ebaõiglane on võtta lastevanematelt lasteaia kohamaksuna koos söögirahaga olenevalt lasteaiast 40-60 eurot kuus. Ühe käega anname lastetoetuse ja teise käega võtame läbi lasteaiateenuse selle tagasi. Mis mõte sellisel poliitilisel käitumisel on? Ühe liigutusega ostame hääli ja teise liigutuse puhul raputatakse abitult pead. Kuhu jääb siis nn kompleksne riigijuhtimine, mis on üks parlamendi kõnetoolis kõlavatest stampväljenditest. Kas mõistet “kompleksne” kasutatakse ainult riigikogu kõnetoolis eputamiseks?

Inimesed maksavad tulumaksu, käibemaksu, aktsiisimaksu ja ikka on veel selline olukord, et kui mõni renoveeritud teelõik avatakse või lasteaed saab remonditud, siis plaksutame kõik koos rõõmust käsi. Tuletan, aga meelde, et me pidavat olema ju väga edukas riik, siis võiks korras teed ja koolimajad olla elementaarsed. 

 

Taavi Rõivas, kes sai hiljuti just peaministriks, reklaamis end väga suurte plakatite peal loosungiga – edu peab jõudma iga inimeseni. Ma olen ka selle hüüatusega nõus, hakkaks siis tegutsema. Võtame kommertspankadelt ühiskonnale kuuluva osahulga ja suuname selle ühiskonna arengusse. Paneme pangad tõeliselt ühiskonda teenima. Kõik ütlevad, et inimest tuleb väärtustada, läbi palgareformi on seda täna kõige siiram tee korraldada.

 

 

Meie ühised kuldmunad

Pole vahet millise poliitilise tehnikaga me lahendame palgareformi, taskukohase lasteaiateenuse või prii bussisõidu.

Pankade liigkasumid peame jõulisemalt suunama riigikassase ja sealtkaudu meie inimestesse, kes tegelevad vahetult lastega. See tagab meile kõigile suurema turvatunde ja ka julgeoleku. 

 

Transiidiärist saame samuti liiga vähe abi riigikassasse, poliitilise tahte küsimus kuidas seda positiivsemalt ühiskonna suhtes reguleerida. Mets on meie ühine vara, ammu oleks aeg üle vaadata suurimate metsatöösturite panus meie ühiskassasse. 

 

Inimesed on kannatanud riigi edu nimel piisavalt, aeg on seda konkreetsete poliitiliste sammudega hinnata. Viimane aeg.

 

Jaanus Karilaid

Haapsalu volikogu esimees, Keskerakond

 

Lisa kommentaar


Turvakood
Uuenda

tule-meiega-karilaid

err-uudised-175

Alternatiivmeedia

 

alternatiivmeedia_laanemaa.keskerakond.ee

 

Edgar Savisaare blogi

 

facebook

 

twitter

 

 

Toeta-erakonda
Loe Kesknädalat

 

keskerakond_www.keskerakond.ee

 

Rahvarinde_logo_www.rahvarinne.ee

 

Edgar-Savisaare-blogi

 

keskerakonna-noortekogu

 

 tallinna-tv

nommeraadio 

pealinn

 

Küsitlus

Milline Reformierakonna ja IRLi otsus on sinu elatustaset enim langetanud ?
 

Twitter

Logi sisse

Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Filename cannot be empty in /data03/virt14041/domeenid/www.keskerakond.ee/laanemaa/index.php on line 89