psikoteknik evden eve nakliyat örgü teli k belgesi
Avaleht Jaanus Karilaiu artiklid Referendumitega küpsemasse ühiskonda
Referendumitega küpsemasse ühiskonda PDF Prindi
Kirjutas Jaanus Karilaid   
Kolmapäev, 25 Juuni 2014 13:41

Keskerakond www.rahvarinne.ee-8Referendumite tihedus ja nende serveerimise professionaalsus on ühiskonna arenguastme näitaja ning nende korraldamine oleks tee küpsema ühiskonna poole ka Eestis, pakub välja Haapsalu linnavolikogu esimees Jaanus Karilaid. 

Kusjuures poleks vaja jäika nimekirja, mida tohib või ei tohi rahva käest küsida. Näiteks Rail Balticu trassivaliku kõrval võib rahvast kaasata ka maksude ja välislepingute küsimuses, kui on oskusi lähteülesannet adekvaatselt püstitada.

 

Valitsejate tarkuse mõõtu peegeldab see, kuidas nad suudavad sotsiaalteadlaste teadustöid siduda poliitika sisu loomisega. Kulurida pole siin oluline, osalusdemokraatia on ikka kallim kui ühe domineeriva kliki pealesurutav poliitika. Pikemas perspektiivis on osalusdemokraatia siiski tulusam, sest see vähendab destruktiivseid protestimeeleolusid ja parandab usaldust konkurentsikeskkonna suhtes. Osalusdemokraatia eeldab aga erakondade süvenemisvõimet, siirast huvi ühiskonna süvahoovuste vastu ja valijate sotsiaalset tellimust poliitika kvaliteedi järele.

Kui teha referendumeid siira kaasamise sooviga, siis poliitikas pettunute hulk väheneb kiirelt. Valimiste osalusprotsent näitab meil tõsist defitsiiti rahva kaasamise järele. Praegu jääb see nii oskuste kui tahtmise taha ning surve olukorra muutmiseks on leige. Võimule pürgijad saavad oma soovitud väljad ka siis kätte, kui valimistel käiks 5% kodanikest.

Vaadates Eesti majanduse konkurentsiavatust apteegiäris, ehitusäris, metsatööstuses või panganduses, siis on kerge tuletada, millist valitsemisvormi valitsus viljeleb. Osalusdemokraatia teeks poliitika kujundamise laiapõhjalisemaks, pisendaks või vähemalt raskendaks üksikute majandusgruppide nn tagatrepipoliitikat. Viimane on ärimeestele ja poliitikutele mugav, aga pärsib tegelikult ühiskonna potentsiaali.

Manipuleerida saab kõigega, ka sotsioloogiliste küsitluste ja järelduste tõlgendamisega. Propagandistlikke küsitlusi on kasutanud kõik Eesti erakonnad. Hea valitsemine eeldab aga võimulolijate siirust ja head tava korraldada sisulist kaasamist. Miks mitte hakata inimestele saatma koju pakse ümbrikke, kus on sees materjalid ja hääletussedelid. Koos sisuka lugemismaterjaliga pole me ju kunagi veel ühtegi referendumit korraldanud.

 

Lisa kommentaar


Turvakood
Uuenda

tule-meiega-karilaid

err-uudised-175

Alternatiivmeedia

 

alternatiivmeedia_laanemaa.keskerakond.ee

 

Edgar Savisaare blogi

 

facebook

 

twitter

 

 

Toeta-erakonda
Loe Kesknädalat

 

keskerakond_www.keskerakond.ee

 

Rahvarinde_logo_www.rahvarinne.ee

 

Edgar-Savisaare-blogi

 

keskerakonna-noortekogu

 

 tallinna-tv

nommeraadio 

pealinn

 

Küsitlus

Milline Reformierakonna ja IRLi otsus on sinu elatustaset enim langetanud ?
 

Twitter

Logi sisse

Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Filename cannot be empty in /data03/virt14041/domeenid/www.keskerakond.ee/laanemaa/index.php on line 89