psikoteknik evden eve nakliyat örgü teli k belgesi
Avaleht Jaanus Karilaiu artiklid Keelustame erakonnad 7 kuuks!
Keelustame erakonnad 7 kuuks! PDF Prindi
Kirjutas Jaanus Karilaid   
Kolmapäev, 08 September 2010 08:33

Keskerakond_www.rahvarinne.ee-12On ilmne, et Eesti ühiskonnas rahulolematus kasvab. Probleem on aga selles, et selle teadmisega oleme jõudnud tupikusse. Ka arst, kes paneb haigele diagnoosi peab pakkuma ravimi. Ühiskonna kirjeldamisest keerukam ongi uute lahenduskäikude pakkumine. Probleemi eitamine aga süvendab haigust. Mõni on oma ninaesisega rahul, aga inimene, kes tahab tunnetada tervet ühiskonda, ei saa rahul olla. Ühiskond on oma olemuselt kaasinimest arvestav nähtus, ühiskond koondab endast positiivset programmi – aita kaasinimest, siis aitab ka tema sind kui oled ise hädas. See on minu jaoks kristliku maailmavaate üks kandvamaid teese.

 

Eesti ühiskond vajab hädasti täna leebumist, koosmeelt ja ühtsust. Jõhkruse mõõtmed tekitavad muret ja ohutunnet, eriti kui vaatame liikluskultuuri, koolikiusamist ning sotsiaalseid kontraste. Sotsiaalsed pinged on muidugi suuresti koolikiusamise ja liikluskultuurituse tekitajad. Jaan Tätte fenomen võib-olla peegeldabki sellise positiivse koosolemise puudujääki ühiskonnas. Muusikainimesed ei tee enam saladust, et musikaalselt ei paku Tätte suurt midagi, aga see mis loeb, on lavalt kiirgav suhtumine, hoiak. Sellist kõnetamist oma rahvaga pole erakonnad suutnud. See on nagu seisaks keegi sinuga samal pinnasel, võtaksite üksteisel õlgadest ja vaataksite otse silma. Vahetus tekitab usaldust. Vahetuse matkimine tekitab aga umbusku.


Tänaste erakondade viga ongi see, et on minetatud võime vaadata otse silma. Võlts olemine ja silmakirjalikkus on suurenenud. Rahva nimel võetakse sõna tihti PR-firmade abil ning suhtekorraldajate rahaahnus uputab erakondi võlaringi. Võlaringis ei saa olla vaba, aga vaba olemine on demokraatia eeldus ning see eeldus on kuhugi kaotatud.


1991 aastal Eestile iseseisvuse toonud poliitikud iseloomustas idealistlik tegutsemine. Omakasu piirdus autunde tagaajamisega. Poliitikud polnud aga harjunud, et uues olustikus tekivad tugevad majandusgrupid, kelledel on tugev motiiv ise olla poliitika suunajad ja mängureeglite määrajad. Eesti poliitikud mattusid nende surve alla. Poliitikud pole aga üksi Eesti demokraatia nõrgestamises, täpselt samasuur vastutus ühiskonna ees on lisaks erakondadele ka ajakirjanikel. Loll ja idealismita ajakirjanik on sama kahjulik ühiskonnale kui loll ja idealismita poliitik. Nende kahe ühistööna olemegi jõudnud nüüd olukorda, kus inimesed on poliitilises krambis.

 

Äralõigatud opositsioon

Tegelikult on parempoolsed Eesti ühiskonnas oma tahtmise saanud. Kui demokraatliku ühiskonna üheks oluliseks näitajaks on opositsioon, siis massimeedia abil pole alternatiivi tänasele Valitsusele pakutud. Lihtsalt ei ole - jonni pärast, oma jäikade poliitiliste hoiakute pärast.


Vallavanemad ei julge ammu enam häält teha, kuigi Valitsus on rikkunud Euroopa Kohaliku Omavalitsuse Harta pea kõiki olulisemaid põhimõtteid. Vallavanemad ei tee häält, muidu saavad keskerakondlase sildi ja kui saad selle sildi, siis võib 200 000 või 300 000 krooni tulemata jääda. Lepitakse lühikese keti otsas olemisega. Ametiühinguid ei saa toetada, siis saad kohe sotsiaaldemokraadi tiitli, kes ihkab vara võrdset jaotamist ja sulaste pealetungi. Kummalisel kombel seostatakse liberaalsus Reformierakonnaga (vääralt on tõlgendatud liberalismi mõistet) ja ausammaste avamine Isamaa ja Res Publica liiduga. Poliitiline kompass on suvaliselt tiirlema pandud, kõik on märgistatud ja igat sammu mõõdetakse kullipilguga. Vabalt ei saa enam olla, vabalt ei saa enam mõelda – kohe lajatatakse silt otsaette. Kristlikult keerata aga teine põsk ette pole meie kontekstis võimalik, kohe on vaja vastu lajatada. Niimoodi me siis olemegi pikki aastaid üksteist tembeldanud. Ja see, kellel käes rohkem meediat, selle templijäljed paistavad kõige värvikamad. Uurivat ajakirjandust Eestis ei hinnata, teadmistepõhist poliitikat Eestis ei väärtustata. Oleme jõudnud tupikusse, kui Tõnu Trubetsky astumine Keskerakonda sai suuremat lehepinda kui töölepinguseaduse vastu võtmine. Riigieelarve seadus ja maavaradega kauplemine pole saanud kunagi sellist tähelepanu. Isegi seaduste ostmine Riigikogus on 5.-nda lehekülje teema. Ajakirjandus ei tee saladust, et tegelikult on eesmärk hoida Keskerakond, kui suurim opositsioonijõud võimust eemal (Loe: Pärnu Postimees 3. augusti juhtkiri) . See aga lõhub rängalt meie riikluse alustalasid. Kas tõesti annaks uue hingamise ja vabaduse meie ühiskonnale kui keelustaksime kõik erakonnad ning 101 riigikogu inimest valitakse 101 vastavast ringkonnast ning poliitilised kartellilepped muutuvad kordi keerulisemaks või nagu ütles Jaak Allik astume viimseni kõik erakondadesse ja muudame seda, mida ise just tahame. Lõhume erakondadesisesed konnatiigid. Seda aga ei saa teha erakondi vihates, seda saab teha seal sees tegutsedes. Või lasemegi mugavleval poliitikul ja propagandistist ajakirjanikul meie elu juhtida. Ärgu nad lootkegi!

 

JAANUS KARILAID, Keskerakonna Läänemaa piirkonna esimees

 

Lisa kommentaar


Turvakood
Uuenda

tule-meiega-karilaid

err-uudised-175

Alternatiivmeedia

 

alternatiivmeedia_laanemaa.keskerakond.ee

 

Edgar Savisaare blogi

 

facebook

 

twitter

 

 

Toeta-erakonda
Loe Kesknädalat

 

keskerakond_www.keskerakond.ee

 

Rahvarinde_logo_www.rahvarinne.ee

 

Edgar-Savisaare-blogi

 

keskerakonna-noortekogu

 

 tallinna-tv

nommeraadio 

pealinn

 

Küsitlus

Milline Reformierakonna ja IRLi otsus on sinu elatustaset enim langetanud ?
 

Twitter

Logi sisse

Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Filename cannot be empty in /data03/virt14041/domeenid/www.keskerakond.ee/laanemaa/index.php on line 89