psikoteknik evden eve nakliyat örgü teli k belgesi
Avaleht Jaanus Karilaiu artiklid Luuremängud ja poliitteater
Luuremängud ja poliitteater PDF Prindi
Kirjutas Jaanus Karilaid   
Teisipäev, 21 Detsember 2010 14:29
poliitiline-teaterPühade aeg on saabumas. Pereraadios peeti eestpalve selle nimel, et ei kiusataks taga neid, kes kiriku ehitamiseks raha küsisid, sest meil kõigil siin lähikonnas on ühine jumal.

Postimehe käivitatud “julgeolekuskandaalis” pole midagi uut. Eesti sisepoliitikas on sellist efektiivset, aga kulunud relva varemgi kasutatud. Pole saladus, et selle eesmärk on iseenda upitamine ja poliitiliste oponentide hävitamine. Ansip on otsustanud vajutada sellele nupule kahe käega. Nii püütakse šokeeriva hinnatõusu ja massilise tööpuuduse teravaid probleeme valimiste lähenedes teisejärguliseks lükata. Padaoru 600 inimest on ka ise süüdi!

Kaudsete maksude tõus on unustatud

Aasta kodanikuks valitud toidupanga asutaja Pieter Boerefijni hinnangul on vaeste hulk Eestis hämmastavalt suur ning see peaks olema iga eestlase probleem. “See on muidugi natuke šokeeriv, kui Eesti on nii väike ja meil on nii palju inimesi, kes elavad hädas.” Aga ei – lahmimine, valetamine ja hämamine on Eesti sisepoliitikas tähtsaimal kohal. Vaesusega tegelemine on OUT, julgeolek, nuhid ja püssid IN.

Lähiajaloost leiab häma asemel siiski ka fakte. Poliitikas tuleb ikka rohkem jälgida praktilist tegutsemist kõva kära asemel. Poliitikas on kerge teha deklaratsioone, aga raske võidelda rahva tegelike huvide eest. Edgari isolatsioon on olnud 15 aastat parempoolsete sisepoliitika ringmängu märksõna. Seekordne salamotiiv on aga purustada Keskerakonna ja sotsiaaldemokraatide lähenemiskatsed ühiseks valitsuseks. Aga nüüd selle ettesöödetud julgeolekuteema juurde. Mind ei huvita käesolev juhtum, fantoomjuhtumit on mõttetu analüüsida. Vaataksin reaalset võitlust aastaid tagasi.


Vundamendilooja on tunnustamata
August 1990 – allkirjastati nn Savisaare-Bakatini leping, millega toodi politsei (miilitsa staatusest) Eesti Vabariigi alluvusse. Seega oli Lätis ja Leedus tosinkonna piirivalvureid ja politseinikke mõrvanud OMON-i kasutamine Eestis raskendatud. Välisdiplomaadid hindavad seda erakordse saavutusena. Kas keegi on Savisaart selle eest tunnustanud? On, aga vähesed teavad seda.

Saksa suursaadik Eestis 1991–1995 Henning von Wistinghausen oma mälestustes viitab sellele saavutusele otseselt. Sakslase sõltumatuses ei maksa vaimselt tervel inimesel kahelda. Märkimisväärseks saavutuseks Eesti valitsuse püüdes laiendada oma tegutsemisruumi Nõukogude Liidu sees oli ka 1. augustil 1990 peaminister Savisaare ja Nõukogude siseministri Bakatini vahel sõlmitud kokkulepe, millega Eestis anti valitsuse pädevusse niisugune õigus. Minu teada oli tegemist ainsa juhtumiga, mil ühele liiduvabariigile anti niisugune õigus. See oli üks põhjusi Bakatini ametist kõrvaldamiseks 1990. aasta detsembris (Wistinghausen 2007).
Jutt käib eelnimetatud leppest, mis ei võimaldanud OMON-il Eesti territooriumil kanda kinnitada ja nagu nüüd teame, päästis see Eesti vereohvreist.
 


Eesmärk olgu sõltumatu ja tugev eriteenistus

Eriteenistused on julgeoleku tagamisel ikka olnud valitsejate parem käsi. Ka kaitsepolitsei kodulehel on kirjas, et antud asutuse eesmärk on tagada riigi julgeolek. Kui eriteenistus on nõrk, siis on ka riik nõrk. Tegelikult praegu me ainult oskame aimata, kui nõrk või tugev on meie riik. Eriteenistuste ülesanne on otsida vaenlast kaugelt ja lähedalt. Riigijuhid saavad nii teha otsuseid, mis lähtuvad juba eriteenistuste poolt toodetud infost. Meie süda on rahul, kui teame, et meile edastatud informatsioon on usaldusväärne. Nii nagu abielus, nii on ka riigivõimu suhetes.

Usalduseniidid on hapraimad ning umbusku külvata ja neid niite purustada on imelihtne. Abielusuhete keerdkäikude kohta sobib küsida doktor Normanni käest Lihulast, aga riigivõimu suhetes on tähtsaim kodaniku ja riigi vaheline klapp ning omavaheline tunnetus. Miks lubas Postimehe uudistetoimetuse juht Kalle Muuli skandaalse uudispaskvilli Postimehe esiküljele? Vaikus. Kas selleks, et parempoolsed saaksid avaliku ruumi täita hirmu ja laimuga?

Juba liiga palju on kaaskodanikke, kes vaatavad ja tajuvad Eesti riiki külmade emotsioonidega. Eesti riik praeguse valitsusega läheks nagu oma teed ja Eesti rahvas oma teed. Mitte propagandaga pole vaja tõsta usaldust oma riigi vastu, vaid tõsiasjadega. Poliitiline luure ja majanduslik luure on samas valdkonnad, millest on võimatu teha pidevaid eduraporteid. Mida nähtamatumalt tegutseb luureteenistus, seda tugevam ta on. Miks Postimees pani kaitsepolitsei maine löögi alla?

Eestis tegutseb kaitsepolitsei, nagu oleks tal kellukesed jala ümber. Selline mulje jääb, kui lugeda ajalehte Postimees. See on halb, sest nii võib tekkida kahtlus, et ajaleht Postimees on Kremli käsilane. Showd on varemgi saanud.

Mart Viisitamm võeti ametipostil nii suure käraga kinni, et mul kodanikuna tekkis tunne, et tegemist on sellise kaabakaga, kes tuleb kohe väga sügavasse vangikongi heita. Aga ringkonnakohus mõistis ta hoopis õigeks! Kas ma pean nüüd oma hoiakud ümber hindama? Sama lugu oli Panoviga.
Olukord meie ühiskonnas on naljast kaugel. Endine õiguskantsler Allar Jõks ütles 17. detsembri Sirbis: “Peaministripartei piiritu enesekindlusega kaasnev ignorantsus teistsuguse vaatenurga osas on suretanud sisulise diskussiooni Eesti tuleviku üle.”

Jah, selle asemel karjutakse kogu aeg, et hunt on meie seas – kõik on närvis, hirmunud ja tegutsemine halvatud. Kelle huvides tegutseb praegune valitsus? Kas Postimees vastutab halvamaigulise mängu eest ning kas ka ajakirjanik vastutab alusetu hirmu külvamise eest, härra Kalle Muuli?

Vastuste asemel otsitakse aga paaniliselt uut skandaali. Selline on Eesti demokraatia.

 

Jaanus-Karilaid-2

Jaanus Karilaid, Haapsalu linnavolikogu esimees

 

Lisa kommentaar


Turvakood
Uuenda

tule-meiega-karilaid

err-uudised-175

Alternatiivmeedia

 

alternatiivmeedia_laanemaa.keskerakond.ee

 

Edgar Savisaare blogi

 

facebook

 

twitter

 

 

Toeta-erakonda
Loe Kesknädalat

 

keskerakond_www.keskerakond.ee

 

Rahvarinde_logo_www.rahvarinne.ee

 

Edgar-Savisaare-blogi

 

keskerakonna-noortekogu

 

 tallinna-tv

nommeraadio 

pealinn

 

Küsitlus

Milline Reformierakonna ja IRLi otsus on sinu elatustaset enim langetanud ?
 

Twitter

Logi sisse

Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Filename cannot be empty in /data03/virt14041/domeenid/www.keskerakond.ee/laanemaa/index.php on line 89