psikoteknik evden eve nakliyat örgü teli k belgesi
Avaleht Jaanus Karilaiu artiklid Võid kindel olla hinnatõusus ja tööpuuduses
Võid kindel olla hinnatõusus ja tööpuuduses PDF Prindi
Kirjutas Jaanus Karilaid   
Teisipäev, 01 Veebruar 2011 09:23

hinnatous-reformierakond-200Euroopa Komisjoni juures tegutseva sõltumatu statistikaagentuuri Eurostati andmetel oli detsembris Eesti hinnatõus Euroopa Liidu riikide seas juba teisel kohal. Tasub meenutada, et alles septembris oli Eesti hinnatõus veel kolmandal kohal Euroopa Liidus.

Hinnad on tõusnud ja hinnatõus jätkub. Just kütuse, toasooja ja elektri hind need tegurid, mis löövad inimeste rahakoti pihta kõige valusamalt. Kui tõusevad mootorikütuse ja elektrihinnad, siis kallineb paratamatult ka kõik muu – sealhulgas toidukaup – seda tootmise, töötlemise ja transpordi kallinemise tõttu. Toasooja hind on aga sõna otseses mõttes eluküsimus – Eesti kliimas pole võimalik kütmata toas talve üle elada.

Just valitsuse poolne kaudsete maksude tõstmine on viinud hinnad kõrgustesse. Ansipi enda valitsus tõstis nii käibemaksu kui aktsiise, mitte tootjad, töötlejad ega tarbijad, kelle kaela hinnatõusu veeretada püütakse. Hinnatõusu põhjuseks on valitsuse otsused, mis tõstsid aktsiise ja käibemaksu. Tootjatele ja kauplejatele pole jäänud teist võimalust kui hindu tõsta, kuigi inimeste sissetulekud ei ole suurenenud ning ostujõud on langenud – see, mis Eestis toimub, on majanduslik nonsenss. Mitte ükski analüütik ei suuda seda väljaütlemata põhjendada, miks Eesti hinnatõus on Euroopa Liidus teisel kohal. Miks muidu ei põhjusta need „maailmaturu hinnad“ samasugust hinnatõusu teistes Euroopa riikides, vaid tõstavad hinda eelkõige Eestis?

hinnatous-reformierakond-525

Zoom-in-32Pildi suurelt vaatamiseks kliki pildil.

Reformierakond manipuleerib valijatega, et nende poliitika on toonud "stabiilse majanduskasvu." Kui ettekujutus stabiilsusest väljendub kaudsete maksude tõstmisest põhjustatud pöörases hindade kasvus ja 130 000 töötus, siis on see küll äärmiselt kuritahtlik lähenemine. Jääb järjest enam mulje, et tänase valitsuse ainuke poliitika on panna ettevõtted kinni, kaotada töökohti ja tõsta toiduhinnad võimalikult kõrgele, sest eesti rahva elu tuleb nende arvates väljakannatamatuks teha. Teistmoodi pole võimalik selgitada olukorda Eesti majanduses, kus tulumaksu küll alandatakse, kuid samal ajal käibemaksu ja aktsiise suurendatakse.

 

Valimiste küsimus pole mitte rahvaga manipuleerimine rääkides ebamäärasest stabiilsest majanduskasvust, vaid tegeleda tuleb hinnatõusude ja tööpuuduse kasvu ohjeldamisega ning maaelu hääbumise peatamisega. Keskerakond leiab, et kriisi ajal tõstetud maksud on olnud ebaõiglased ja panevad liiga suure koorma eakatele, lastega peredele ning väiksema sissetulekuga inimestele. Kaudsete maksude tõstmise ebaõiglus seisneb selles, et siin ei tehta vahet inimeste sissetulekul, kuid suurim elatustaseme langus tarbimise maksustamise tulemusel tabab just töötuid, madalapalgalisi ja keskklassi, sest ka töötu peab süüa ja toasooja tarbima ning maksma aktsiise ja käibemaksu.

 

Reformierakonna ja IRLi poliitikud poevad nafta maailmahinna taha, jättes teadlikult varju võimaluse kohalikul tasandil olukorra leevendamiseks midagi ära teha. Olgem ausad, tänasest bensiinihinnast moodustab kütuseaktsiis, mida on praeguse valitsuse ajal korduvalt tõstetud, juba 36% ja käibemaks, mida tõsteti 18%lt - 20%le, moodustab bensiinihinnast 16,67%. Kokku teeb see 52%, mis tähendab, et Toompea valitsus saab üle 50% bensiinihinnast endale. Fakt on see, et kui vähendada käibemaksu ja kütuseaktsiisi, siis langeb ka bensiini hind.

 

Elektriaktsiisi kehtestamine ja tõstmine viis korda kallimaks kui Lätis ja Leedus, kütuseaktsiisi ning käibemaksu tõstmine on suurendanud kõigi toodangu tarbijale jõudmise protsessis osalejate kulusid. 1. jaanuarist 2008 kehtestati elektriaktsiis 50 krooni MWh-le. Kaks aastat hiljem tõsteti seda veel 20 krooni võrra. Sellega suurenesid nii tootjate kui ka töötlejate ning kaupmeeste kulud. Toiduainetööstust lõi valusalt ka elektrihinna tõus, mis tulenes elektrituru avamisest. Alates 2008. aastast on põllumeestele kasutamiseks mõeldud eriotstarbelise diiselkütuseaktsiis tõusnud 80,8%. Kütuseaktsiisi tõus on tõstnud toodete transpordikulusid nii tootjate kui ka töötlejate ning kaupmeeste jaoks. 1. juulist 2009 tõstis valitsus käibemaksu 20 protsendile, mille mõju on tarbijal võimalik näha oma ostutšekkidel.

Keskerakond on korduvalt kutsunud üles aktsiise ja käibemaksu, eriti toasooja aktsiisi ja toiduainete käibemaksu langetama. Hoiatasime juba maksude tõstmise ajal, et see toob kaasa hinnatõusu, kuid valitsus meid ei kuulanud.

 

Euroopa Keskpangale antud lubaduste põhjal saab väita, et Reformierakond soovib ka peale valimisi jätkata kaudsete maksude tõstmisega ning selle eest me valijaid hoiatamegi. Võti on valijate käes, kes märtsis saavad otsustada, kas eelistavad jätkuvaid hinnatõuse või läheme teist, inimlikku ja euroopalikku teed. Keskerakond pakub lahendusi hinnatõusule, mille põhjuseks on Reformierakondliku valitsuse aktsiisi- ja käibemaksutõusud mootorikütusele, elektrile ning toasoojale.

 

K-24_laanemaa.keskerakond.eeLoe veel hinnatõusust ja selle põhjustest.

 

Keskerakonna-lahendused-250

 

Loe, kuidas Keskerakond vähendaks tööpuudust ja looks uusi töökohti? Keskerakond pakub välja 8 põhilist meedet ühe kiireneva hinnatõusu ja tööpuuduse leevendamiseks.

 

 

 

 

 

 

 

Jaanus_Karilaid-648

Jaanus Karilaid

 

 

Lisa kommentaar


Turvakood
Uuenda

tule-meiega-karilaid

err-uudised-175

Alternatiivmeedia

 

alternatiivmeedia_laanemaa.keskerakond.ee

 

Edgar Savisaare blogi

 

facebook

 

twitter

 

 

Toeta-erakonda
Loe Kesknädalat

 

keskerakond_www.keskerakond.ee

 

Rahvarinde_logo_www.rahvarinne.ee

 

Edgar-Savisaare-blogi

 

keskerakonna-noortekogu

 

 tallinna-tv

nommeraadio 

pealinn

 

Küsitlus

Milline Reformierakonna ja IRLi otsus on sinu elatustaset enim langetanud ?
 

Twitter

Logi sisse

Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Filename cannot be empty in /data03/virt14041/domeenid/www.keskerakond.ee/laanemaa/index.php on line 89