psikoteknik evden eve nakliyat örgü teli k belgesi
Avaleht Jaanus Karilaiu artiklid Iirimaa 800 miljoni eurone abipakett toob maskutõusu
Viga
  • Uudisvoo info laadimisel tekkis viga.
  • Uudisvoo info laadimisel tekkis viga.
Iirimaa 800 miljoni eurone abipakett toob maskutõusu PDF Prindi
Kirjutas Jaanus Karilaid   
Laupäev, 12 Veebruar 2011 11:49

EUROEuro tulles on näha, kui suur ebavõrdsus Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide vahel tegelikult valitseb. Isegi nendes kriisis olevates riikides nagu Kreekas, Hispaanias, Iirimaal – elavad isegi vaesed sama hästi kui meie keskmise palga saajad.

Teiste euroala riikidega võrreldes on Eesti miinimumpalgad ja toetuste-hüvitiste vahed isegi kümnekordsed, samas kui Eesti maksukoormus on põhjamaade tasemel, millega ei kaasne põhjamaist elukvaliteeti. Statistika järgi on Eesti riigi kulutused sotsiaalsele kaitsele vaid 15%, samas kui Rootsis on 29% SKT-st ehk Eesti vaesed elavad kordades armetumat elu kui teiste EL-i riikide vaesed.

 

Vaatamata süvenevale vaesusele ja ebavõrdsusele on Eesti tõusnud rahvusvaheliseks doonorriigiks, kes tagab oma rahva heaolu ja toimetuleku arvelt endast kõrgema elatustasemega riikide heaolu. Reformierakond ja IRL tõid koos EUROga Eestile kohustuse osaleda Euroopa Stabiilsusfondis (EFSF), kus Eesti osalus Iirimaa abipaketis on ligi 12,4 miljardit krooni ehk 800 miljonit eurot. Keegi peale Keskerakonna ei küsi, mille või kelle arvelt see abiraha võetakse?

Miinimum- palk Keskmine  palk Pension      Töötu- toetus Toimetuleku- toetus Lapse- toeteus Maksud
Soome 1120 kuus 3010 kuus min 688 (ilma töö- staazita) kuni 1203 kuus min 553  (miinus maksud) 419,11 kuus (miinus maksud). Tõuseb iga lapse korral 100,4  - 1 laps, 353 -3 last 113
Rootsi 1750 kuus saavad isegi võõrtöölistest maasi- kakorjajad 3072 kuus umbes 1400 - 1500 kuus min 702  kuus 367 kuus 107 -1 laps, 368 - 3 last 146
Iirimaa 1461,85 kuus 2735 kuus 800 kuus 820 kuus min 186 kuus, tõuseb iga lapse korral 140 - 1 laps, 447 - 3 last 30
Eesti 278,02 kuus 758 kuus 303 kuus 65,41 kuus 76,6 kuus 19,18 - 1 laps, 92,93 - 3 last 134

 

Kõige kuritegelikum on Reformierakondliku valitsuse käitumise juures see, et Välisministeeriumi poolt valitsusele esitatud arengukoostöö ja humanitaarabi aruandest selgus, et ka raskel 2009. aastal toetas meie riik muu maailma vaeseid rohkem kui Eesti enda pikaajalisi töötuid. Kui muu maailma vaeste aitamiseks kulutas riik 207 miljonit krooni, mis teeb iga Eesti elaniku panuseks üle 150 krooni, siis meie oma inimeste töötutoetuseks on selle aasta riigieelarves ette nähtud oluliselt vähem ehk vaid 180 miljonit krooni.

 

Toimetulekupiiri määr on 76,60 eurot kuus üksi elavale inimesele ning töötutoetus ja toimetulekutoetus ei kata isegi elatusmiinimumi, mis tähendab, et allpool absoluutset vaesuspiiri elab Eestis kümneid tuhandeid inimesi, paljud neist on lastega pered ja pikaajalised töötud. Kõigist registreeritud töötutest on juba pooled pikaajalised, kes ei saa isegi enam 1019-kroonist ehk 65 eurost töötutoetust.

 

Suur ebavõrdsuse kontrast Iirimaaga selgub ka siis, kui võrrelda toetuste suurusi ja maksukoormuste erinevusi. Aastaid on läbi meedia massidele järjekindlalt ilma objektiivsete argumentideta pähe taotud müüti Eesti madalatest maksudest ning ülisoodsast maksu- ja ettevõtluskkonnast. Maailmapanga ja PricewaterhouseCoopersi uuringu Paying Taxes 2011 (http://www.pwc.com/gx/en/paying-taxes) kohaselt on Eesti ettevõtete maksukoormus 183 riigi võrdluses kõigest 134 kohal ehk 133 riigis on soodsam maksukeskkond, samas kui Iirimaa asub alles 30 kohal. Kahe riigi toetuste ja maksukoormuse erinevus on ebanormaalne, kuid see ei tekita valitsuses küsimust, miks Eesti tagab Iirimaa abipaketti 800 miljoni euro ulatuses?

 

Võrreldes Eesti sotsiaalkaitset ja abi vajava „kriisis“ Iirimaaga, siis seal saab olenevalt eelnevast töökäigust taotleda kas töötushüvitist või töötutoetust, mis mõlemad on minimaalselt umbes 200 eurot nädalas ehk 800 eurot kuus. Neile summadele lisaks saab töötu vajadusel muidki toetusi, näiteks üüritoetust või kinnisvaralaenu intresside toetust. Ja ka näiteks keskkonnasõbraliku bensiini ostmise toetust saastunumates piirkondades.

 

Töötu saab Iirimaal nn meditsiinikaardi (Medical Card), mis garanteerib tasuta hambaravi, eriarsti külastuse, ravimid ja meditsiinilised abivahendid. Ka meie töötule, kui ta on töötukassas arvel, on tagatud ravikindlustus, kõiki tervisekulusid, nt hambaravi ja ravimite omaosalust see ei kata.

 

Paying Taxes 2011 uuringust selgus, et ettevõtete maksukoormus on Eestis keskmiselt 49,6% aastakasumist ning 134 kohaga ei küündi Eesti isegi mitte keskmisele maksukoormuse tasemele, rääkimata „madalatest“ maskudest. Huvitav on see, et Soome maksukoormus on 113 kohal, mis on väiksem kui Eestis ning Rootsi maksukoormus on 146 kohal. Selle alusel saab väita, et Eestis on põhjamaade maksukoormuse tase, kuid sellega ei kaasne põhjamaade heaolu.

Eestis on töötutoetus 65,41 eurot kuus, Soomes aga 553 eurot. Põhjanaabrite juures lisandub sellele summale laste olemasolul nende arvust sõltuvalt veel üsnagi märkimisväärne summa – ühe lapse puhul umbes 105 eurot, kolme ja enama puhul aga juba peaaegu 200 eurot kuus. Nii et igapäevaseks toiduks ja olmeks saab töötu Soomes võib-olla isegi kümme korda suuremat toetust kui meil.

 

Suured on vahed ka toimetulekutoetuse summades. Toimetulekutoetust sel aastal Eestis küll 200 krooni (ehk u 13 euro) võrra tõsteti 76,6 euroni, kuid üha kiirenev inflatsioon on selle tõusu juba olematuks söönud.

 

Tekib õigustatud küsimus kas Eesti 800 miljoni euro suurune Iirimaa abipakett toob peale valimisi kaasa uued käibemaksu- ja aktsiisitõusud, mis on Reformierakondliku valitsuse hinnatõusu poliitika mootoriks? Keskerakond ei toeta senist tarbimise liigmaksustamisest põhjustatud hinnatõusu poliitikat. Eesti maksukoormus on juba praegu põhjamaade tasemel, siis tuleb selle eest tagada oma kodanikele ka põhjamaine elukvaliteet, mis tähendab maksurahade sihtotstarbe muutmist.

Jaanus_Karilaid-648

Jaanus Karilaid

Keskerakonna Saaremaa, Läänemaa, Hiiumaa esinumber, (648)

 

Lisa kommentaar


Turvakood
Uuenda

tule-meiega-karilaid

err-uudised-175

Alternatiivmeedia

 

alternatiivmeedia_laanemaa.keskerakond.ee

 

Pealinna uudised

Edgar Savisaare blogi

 

facebook

 

twitter

 

 

Toeta-erakonda
Loe Kesknädalat

 

keskerakond_www.keskerakond.ee

 

Rahvarinde_logo_www.rahvarinne.ee

 

Edgar-Savisaare-blogi

 

keskerakonna-noortekogu

 

 tallinna-tv

nommeraadio 

pealinn

 

Küsitlus

Milline Reformierakonna ja IRLi otsus on sinu elatustaset enim langetanud ?
 

Twitter

Logi sisse

Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Filename cannot be empty in /data03/virt14041/domeenid/www.keskerakond.ee/laanemaa/index.php on line 89