psikoteknik evden eve nakliyat örgü teli k belgesi
Avaleht Jaanus Karilaiu artiklid Demokraatia - kodanikujulgusest kodanikulolluseni
Demokraatia - kodanikujulgusest kodanikulolluseni PDF Prindi
Kirjutas Jaanus Karilaid   
Kolmapäev, 02 Juuni 2010 09:10

demokraatia_laanemaa.keskerakond.eeKreekas on inimesed tänaval, emotsioonid ei näi kuidagi vaibuvat. Demokraatiahälliks peetava Kreeka väärikust on solvatud - just nende riigijuhtimise võimekusele on hetkel palju näpuga näitajaid. Kreeka riigijuhid on keerukate valikute ees. Lepitud Euroopa Liidu ühisreeglid ja kohalik avalik arvamus võivad tangide jõuga ühiskonna puruks pressida kui kreeka pähkli. Euroopa Liidu liikmeriigina ja euroraha kasutajana on kirjutatud alla ühistele mängureeglitele. Poliitikud pole aga kohalikele elanikele piisavalt neid selgitanud, kogu selgitustöö on läinud võimalike hüvede eksponeerimisele ja paisutamisele.

Kuulsusrikka ajalooga rahvas on seda juttu ka kergelt uskuma jäänud. Edulood vajavad ju jätku! Kodanikujulgus on kreeklastel maast madalast olemas, nüüd on aga julgus asendunud raevuga. Paljud ettevõtjad nimetavadki kreeklaste tänast tänavapoliitikat kodanikulolluseks, paljud politoloogid aga siiski veel kodanikujulguseks. Eesti edukad ettevõtjad nimetavad eestlast targaks kodanikuks, sest viimane saab aru, et raha ei tule seina seest. Palgakärpeid ja koondamisi elab eestlane läbi sisemiselt südamerikete hinnaga ning juhib oma isiklikke emotsioone ilma ühegi näolihase liigutuseta. Eestlane kukub pigem jalalt, kui kasutab oma jalgu Toompea lossi piketeerimisel.

 

Soomlane saab aru et Valitsusel pole rahamasinat, aga on enda kaitseks siiski valmis meisterdanud võimsad ametiühingud. Pole saladus, et tänu Soome jõulisele ametiühingupoliitikale saab meie kohalik töötu endale just Soomes vajaliku leivaraha kätte. Soome jaoks peegeldab inimarengu aruanne positiivseid näitajaid, aga juba manavad meie edukad ettevõtjad Soomele kadu ning kindlasti ei tohi Eesti oma heaolu kasvatamisel Soomest eeskuju võtta. Nende hääl on siiani olnud tasakaalustamatult võimsaim.

 

Pankurid teibasse ja IMF põlema?

Demokraatia üks lõks on see, et lõputu rääkimisega ei tule otsuseid. Haldusreform tegemata, haridusreform ja tervishoiu reform on pidevas muutuste ootuses. Otsuseid pole, sest igaüks tahab pulmas peig olla. Ansipi poliitiline klikk on taibanud, et vali retoorika on siin hea salv. Kreeka juhtide pettus ja miraazide tekitamine tuli kreeklasele shokina. Nüüd tekib küsimus, kuidas peab kodanik käituma kui uus ja karm tegelikkus tuleb ilmsiks. Kreeka juhid on mõistnud tõsiasja, et kui nad vaenlase kuju valitsuse asemele ei leia, siis revolutsioon 20. sajandi alguse meetoditega võib saada reaalsuseks. Nüüd teab iga kreeka kodanik, et süüdi on ainult rahvusvaheline pangandus. Vaenlase kuju on veenvalt tekitatud ning pinged mõningaks ajaks maandatud. Kreeka kommunistid otsivad nüüd uusi võimalusi võimutäiuse juurde. Pankurite ja IMF süüdistamisest veel ei piisa veel kohaliku ühiskonna pööramiseks. Inimohvritega demokraatia kukub aga autoritaarse juhtimisstiiliga ühte liigasse, vaata et veel allapoolegi. Seetõttu saab Eesti eeskujusid otsida ikkagi põhjalast, kus dialoogile luuakse ikkagi mingid võimalikud tingimised. Dialoogiruum ei saa piirduda ainult kolmapäevase saatega Foorum, arvestamise ja lugupidamise vaim peab olema läbiv kõikides meediumitest. Muidu...

Eesti multimiljonärist pankur Jüri Mõisale endale kuuluvad karmid sõnad „ 1930. alguse suure majanduskriisi probleemid lahendas Teine maailmasõda. Ma küll ei näe täna kuskil sõjaohtu, aga iga kriis saab oma lõpu, ja need – ei algused ega lõpud – ei ole ühesugused.

Meie praegune olukord tuletab natuke meelde nõukogude aega, kus kõik kiitsid avalikult Leninit ja kommunistlikku parteid, aga tegelikkuses – kodudes ja kuluaarides – räägiti hoopis midagi muud"

 

Tark kodanik kui riikluse garant

Tark kodanik peab olemas olema pidevas õpiprotsessis, ohud mis varitsevad avatud ühiskonda arenevad koos meiega. Tark kodanik sõltub infost mida ta tarbib, juhul kui tarbida ainult Kanal 2 naljakat, raevutsevat ja paljaste tissidega uudisteformaati „Reporter", siis ei maksa imestada miks domineerib ärapanemise, sildistamise ja vastasseisu vaim. Kõik erakonnad on kasutamas tegelikult Peeter Oja ja Mart Juure pilasaate vahendeid, et iseend kõrgmale kergitada. Kes alustas - seda ei mäleta enam keegi! Küsimus on täna lahenduses. Kõike kõvem trump on muidugi tark kodanik, aga kui tark kodanik näeb, et valikud on kõik kehvad, siis oleme jällegi seismas võimaliku pettumuse süvenemise ees. Üks selge retsept siiski on! Kui lepiks nüüd 5 Eesti Riigikogu erakonna juhid kokku uutes mängureeglites, võtaks ühe ümaralaua, pliiatsi ja sule ning kirjutaks sinna ühised aktsepteeritavad mängureeglid tingimusega et keegi ei tee Kreekat. See tähendab, et tõstaks poliitilise käitumisnormi uuele tasemele ning see, kes lööb allapoole vööd mõistetakse ajakirjanike asemel valijate poolt hukka. Ja see ongi demokraatia ning kui see ei meeldi, siis peatselt valimisi enam polegi! Meil on võimalus!

JAANUS KARILAID, Keskerakonna Läänemaa piirkonna esimees

 

Lisa kommentaar


Turvakood
Uuenda

tule-meiega-karilaid

err-uudised-175

Alternatiivmeedia

 

alternatiivmeedia_laanemaa.keskerakond.ee

 

Edgar Savisaare blogi

 

facebook

 

twitter

 

 

Toeta-erakonda
Loe Kesknädalat

 

keskerakond_www.keskerakond.ee

 

Rahvarinde_logo_www.rahvarinne.ee

 

Edgar-Savisaare-blogi

 

keskerakonna-noortekogu

 

 tallinna-tv

nommeraadio 

pealinn

 

Küsitlus

Milline Reformierakonna ja IRLi otsus on sinu elatustaset enim langetanud ?
 

Twitter

Logi sisse

Warning: file_get_contents() [function.file-get-contents]: Filename cannot be empty in /data03/virt14041/domeenid/www.keskerakond.ee/laanemaa/index.php on line 89